W dniach 27 – 29 maja 2024 w naszej szkole gościła delegacja Stowarzyszenia Val de Loire – Pologne. Był to wyjątkowy czas pełen inspirujących wydarzeń i wspólnych działań, które umocniły nasze więzi z francuskimi partnerami, ponieważ świętowaliśmy 20-lecie kontaktów ze Stowarzyszeniem.

Pierwszego dnia nasi goście przygotowali dla uczniów LO degustację francuskich potraw, przebrani w średniowieczne kostiumy częstowali riettes, serami i ciastkami produkowanymi w rejonie Doliny Loary. Francuzi mieli też okazję uczestniczyć w lekcjach języka francuskiego oraz obejrzeć wystawy tematyczne, zrobić zdjęcia we francuskiej fotobudce.

Kolejnym ważnym punktem programu była uroczystość rozdania nagród Konkursu Języka Francuskiego. Oprócz gości z Francji uroczystość uświetniła obecność Starosty Wrzesińskiego, Pani Anity Kraski, dyrektora Liceum w czasach, gdy Stowarzyszenie nawiązało współpracę, pana Zenona Suchorskiego oraz Pani Małgorzaty Bielskiej, nauczyciela języka francuskiego, która przez wiele lat tworzyła i podtrzymywała więzi ze Stowarzyszeniem.

Na uroczystości uczniowie odebrali dyplomy symbolizujące nagrodę: dwutygodniowy pobyt we Francji w wakacje.

W tym roku laureatami zostały:

Ewa Górna,

Weronika Ratajczak

Emilia Szczepańska

oraz Roksana Szymaniak.

Kolejnego dnia Francuzi uczestniczyli w Dniu Sportu oraz w Dniu Patrona Szkoły. Dzień ten przyniósł wiele radości i aktywności na świeżym powietrzu, co sprzyjało integracji i wspólnemu spędzeniu czasu jak i był doskonałą okazją do zaprezentowania naszej historii i tradycji. Tego dnia Francuzi spotkali się też z Senatorem, panem Grzegorzem Fedorowiczem.

Wizyta Stowarzyszenia Val de Loire – Pologne była w tym roku dla nas czasem wspomnień, refleksji, ale także sprzyjała planowaniu kolejnych przedsięwzięć. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia, oraz naszym gościom za ich obecność i wkład.