Irlandia w szkole

W roku szkolnym 2022/23 nasze Liceum przystąpiło do projektu edukacyjnego Fundacji Kultury Irlandzkiej pod patronatem Konsulatu Honorowego Irlandii w Poznaniu o nazwie „IRLANDIA W SZKOLE”. Mecenasem projektu jest Santander Bank Polska.

W ramach projektu uczniowie  poznają kulturę Irlandii biorąc udział w różnych aktywnościach. W październiku skorzystali z nagrań lekcji p.t. „Podróż na Zieloną Wyspę”, „Dwie stolice jednej wyspy”,  czy „Irlandzka droga do niepodległości 1916-1922”.

W kolejnych miesiącach wezmą udział w lekcjach on-line o różnej tematyce. Planowane są spotkania z gotycką literaturą grozy rodem z Zielonej Wyspy, twórczością Oscara Wilde’a i Stokera, irlandzkim filmem, muzyką czy tańcem. Będzie też mowa o Irlandii Północnej,  ABC konfliktu, walki o pokój, jej kulturze i Brexit. Nie zabraknie lekcji o irlandzkich świętach, Dniu Św. Patryka, Dniu Św. Brygidy, zielonych tradycjach bożonarodzeniowych i Walentynkach. Proponowany cykl wykładów on-line poświęconych irlandzkiej literaturze organizowany jest wspólnie z Wydziałem Anglistyki UAM i Konsulatem Honorowym Irlandii w Poznaniu.

Ponadto, dla chętnych zaplanowane zostały dwa konkursy: na krótką formę literacką – opowiadanie, z miejscowością, wioską, miastem zamieszkania w roli głównej oraz intersemiotyczny przekład wybranych wierszy Seamusa Heaneya.

Ewa Sławska

Dla maturzystów

POMOC TŁUMACZA – KLIKNIJ

Starsze wpisy

Dopalacze

Strona archiwalna

strona-archiwalna