Festiwal Piosenki Obcojęzycznej odbył się już po raz trzydziesty. Tegoroczna edycja FPO, z powodu swojego jubileuszowego charakteru, przyniosła jeszcze więcej emocji niż zwykle.
7 marca na scenie Wrzesińskiego Ośrodka Kultury rywalizowali ze sobą uczestnicy części konkursowej, poprowadzonej przez Eryka Puszczewicza i Kornelię Haenelt z klasy 3E. Utwory prezentowane przez młodych artystów różniły się gatunkami, nastrojem i sposobem wykonania, lecz każdy występ łączyło to, co jest główną ideą Festiwalu — wszystkie piosenki zostały zaśpiewane w językach obcych. Najczęściej usłyszeć można było j. angielski, choć nie zabrakło także języka francuskiego, niemieckiego, włoskiego czy nawet macedońskiego lub koreańskiego.

Werdykt sędziów publiczność wraz z samymi wykonawcami mogła poznać drugiego dnia Festiwalu, czyli 8 marca. Oprócz miejsc na podium uczestnicy mogli walczyć o Nagrodę Dyrektora Szkoły, Nagrodę Starosty Wrzesiśnkiego, Nagrodę Publiczności, a także o nagrody ufundowane przez patronów wydarzenia, czyli Wrzesińskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców, Radio Warta oraz Next Resto Bar. Jak podkreślił przewodniczący jury Przemysław Koserczyk, poziom umiejętności wszystkich nagrodzonych uczestników był tak wysoki i wyrównany, że każdy z nich mógłby zdobyć pierwsze miejsce. Wśród wyróżnionych uczniów naszej szkoły znalazła się Alicja Rosiak, doceniona za warsztat wokalny. Nagrodę Dyrektora Szkoły otrzymała Julia Jankowska. Iga Ciążyńska i Kacper Paterski znaleźli się na miejscu trzecim, a prócz tego zostali nagrodzeni stypendium muzycznym przez WSPiK. Nagrodę Publiczności już po raz drugi wygrał duet Igi Ciążyńskiej i Kacpra Paterskiego, natomiast Grand Prix 30. Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej zdobył zespół Red Hooks. Złożono także wyrazy uznania dla pracy p. Ewy Sławskiej i p. Kingi Dębickiej, które od lat dbają o organizację FPO na najwyższym poziomie.

8 marca odbył się poruszający koncert poświęcony wspomnieniom oraz uhonorowaniu długiej historii Festiwalu. Na scenie wystąpili laureaci poprzednich edycji FPO, których życia w dużej części nadal są związane z muzyką. Prowadzącymi koncertu byli absolwenci naszego liceum, Arkadiusz Nowak i Robert Jaworski. Poza zachwycającymi występami, wykonawcy opowiadali o swoich losach
po opuszczeniu szkoły oraz wspominali edycje, w których brali udział jako uczniowie. Statuetkę ,,Top of the top” poprzez głosowanie online publiczność przyznała Klaudii Lewandowskiej-Twardej, która była uczestniczką Festiwalu w 2016 roku. 30. Festiwal Piosenki Obcojęzycznej pozwolił odkryć nowe muzyczne talenty, połączył pokolenia uczniów naszej szkoły i z pewnością na długo zapisze się w pamięci wszystkich uczestników oraz widzów.

Jagoda Frydryszak, 3A

SONY DSC
SONY DSC
SONY DSC