„Twórz muzykę, nie wojnę” – z takim hasłem w tle rozpoczął się 28. Festiwal Piosenki Obcojęzycznej, który odbył się 18 marca we Wrzesińskim Ośrodku Kultury. Impreza miała też swoich widzów w internecie dzięki relacji na stronie WOK’u. Umiejętności uczniów szkół ponadpodstawowych oceniało jury w składzie: Violetta Zdunowska, Dionizy Jaśniewicz, Izabela Zalewska, Barbara Parzęczewska, Marek Jakubowski, Bartosz Chudziński i przewodniczący komisji Przemysław Koserczyk. Na scenie pojawiło się 28 wykonawców, którzy śpiewali piosenki w językach: angielskim, hiszpańskim, włoskim, niemieckim, francuskim i ukraińskim. Przez cały festiwal przewijały się motywy antywojenne – tradycyjna „Wieża Babel”, którą uczestnicy śpiewali na otwarciu wydarzenia, miała zmieniony tekst rosyjskiej zwrotki na język ukraiński, pojawiały się obrazy sprzeciwiające się wojnie i wyrażające solidarność ze wschodnimi sąsiadami, a jurorka Barbara Parzęczewska zaśpiewała swój singiel „Nasz dom”. Wiele emocji wywołał również występ dwóch młodych dziewczynek z SSP1, Maszy Kuzminskiej z Ukrainy i Emili Jakusz z Białorusi. Dziewczynki razem śpiewały na scenie ukraińską piosenkę, aby pokazać, że mimo konfliktów między ich krajami, ludzie nadal chcą żyć razem w pokoju. Obecna wśród występujących trema i stres nie powstrzymały ich przed pokazaniem na scenie swoich umiejętności. Wszyscy uczestnicy byli świetnie przygotowani, a każdy występ wywoływał burzę oklasków. Po zakończeniu części konkursowej, widzowie mieli okazję posłuchać recitalu, w trakcie którego trwała narada jurorów. Pojawili się w nim laureaci poprzednich edycji Festiwalu – Agata Meler, Klaudia Jankowska i Piotr Adamski, zespół No Excuse w składzie: Eryk Węcławiak, Karol Skorupski, Bartek Olejniczak i Wojtek Grzegorek oraz gościnnie Maja Kiełtyka z SSP2. Mimo trudnych wyborów, jury przyznało uczestnikom nagrody: Grand Prix Festiwalu zdobyła Zuzanna Ratajczyk z ZSTiO, drugie miejsce przypadło Alicji Rosiak z LOHS, a trzecie Julii Maciejewskiej, również z ZSTiO. Uczestnicy otrzymali również nagrody specjalne: Martyna Sereda z LOHS za „FunPower”, Agnieszka Czupryniak z ZSP za „wrażenie artystyczne”, Antonina Nowaczyk z ZSTiO i Amelia Walkowiak z LOHS za „walory językowe”. Nagrodę Publiczności, ufundowaną przez Samorząd Uczniowski Liceum zdobył Kacper Paterski z LOHS, a Nagrodę Specjalną Starosty Powiatu Wrzesińskiego, Dionizego Jaśniewicza i Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza we Wrześni, Violetty Zdunowskiej otrzymała Alicja Rosiak z LOHS za „osobowość sceniczną”. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a fanów wydarzenia zapraszamy za rok na 29. FPO.

Wiktor Puszkarek (LOHS)