Pod koniec maja grupa licealistów z opiekunami udała się na wycieczkę na Mazury, która okazała się niezapomnianą przygodą, pełną wrażeń i pięknych widoków.

Po drodze do Augustowa zatrzymaliśmy się na polach Grunwaldu, gdzie w 1410 roku odbyła się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy – bitwa pod Grunwaldem. Zwiedziliśmy muzeum, które pozwoliło nam zgłębić historię tego epokowego starcia. Ekspozycje pełne były artefaktów z tamtych czasów, a multimedialne prezentacje przybliżyły nam przebieg bitwy i jej znaczenie dla Polski i Litwy. Późnym popołudniem dotarliśmy do Augustowa. Mieliśmy tam okazję podziwiać urokliwe krajobrazy oraz zanurzyć się w spokój tego miejsca.

Następnego dnia wybraliśmy się na Litwę, co okazało się fascynującą odskocznią od naszych mazurskich przygód. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy od wizyty w Trokach, gdzie mogliśmy podziwiać słynny zamek na wyspie, otoczony malowniczym jeziorem Galwe. Spacerując po terenie zamku, mieliśmy okazję zanurzyć się w bogatą historię tego miejsca i poczuć atmosferę dawnych czasów.

Po wizycie w Trokach, ruszyliśmy do Wilna. Stolica Litwy zachwyciła nas swoją architekturą i licznymi zabytkami. Zwiedziliśmy wileńską starówkę, która jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przechadzając się wąskimi uliczkami, podziwialiśmy piękne kamienice i kościoły, w tym majestatyczną Katedrę Wileńską oraz imponującą Ostrą Bramę. W trakcie zwiedzania mieliśmy okazję zobaczyć także Uniwersytet Wileński, jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej.

Kolejnego dnia podziwialiśmy panoramę Giżycka z pokładu promu. Rejs po jeziorze był przyjemnym doświadczeniem, pozwalającym na pełne docenienie piękna mazurskich wód. Po południu udaliśmy się na zwiedzanie Wilczego Szańca – jednej z najbardziej znanych kwater wojennych Adolfa Hitlera. Spacerując po tym ogromnym kompleksie bunkrów i umocnień, mogliśmy poczuć atmosferę II wojny światowej. Przewodnik opowiedział nam o historii tego miejsca, jego strategicznym znaczeniu oraz o słynnym zamachu na Hitlera, który miał tam miejsce w 1944 roku.

Jednym z najciekawszych punktów wycieczki była przygoda na kajakach po jeziorze Niegocin i kanałach Giżycka. Spędziliśmy tam kilka godzin, wiosłując i podziwiając otaczającą nas przyrodę. Pogoda była wprost idealna – słońce świeciło przez cały dzień, co dodatkowo uprzyjemniało naszą podróż. Na zakończenie dnia zorganizowaliśmy wspólne ognisko. Ciepło płomieni, zapach pieczonych kiełbasek i śmiech przyjaciół sprawiły, że ten wieczór stał się jednym z najpiękniejszych wspomnień z całej wycieczki.

W drodze powrotnej do domu wstąpiliśmy do Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, w sercu Puszczy Piskiej, który jest centrum ochrony dzikich gatunków zwierząt.

Mazury ukazały nam swoje najpiękniejsze oblicze, a każdy moment spędzony tam na długo pozostanie w naszej pamięci.