W dniach 16-19 kwietnia 2024 klasa 1a w ramach projektu Szkoła Dialogu odkrywała malownicze Podlasie.

Wyjazd rozpoczął się od rejsu po rzece Netcie w Augustowie, zmarznięci, ale szczęśliwi uczniowie podziwiali z wodnej perspektywy przyrodę Podlasia.

Wycieczka zapewniła okazję do bliskiego poznania tradycji, architektury sakralnej i życia religijnego trzech różnych społeczności: uczniowie zwiedzili drewniany meczet w Kruszynach, zabytkową synagogę w Tykocinie oraz zachwycającą kolorami cerkiew w Supraślu. Spotkanie trzech kultur było nie tylko lekcją historii, ale także inspiracją do budowania otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa.

Podlasie słynie nie tylko z bogactwa swojego dziedzictwa kulturowego, ale również z wyjątkowej przyrody, którą chroni się w licznych rezerwatach przyrody i parkach narodowych. Uczniowie mogli zanurzyć się w dziewiczej przyrodzie jednego z najstarszych lasów w Europie – w Puszczy Białowieskiej. Spotkanie z żubrami, symbolami tej okolicy, było wyjątkowym przeżyciem. Podczas wędrówki po ścieżkach Narwiańskiego Parku Narodowego, uczniowie mieli okazję podziwiać różnorodność flory i fauny.

Wycieczka na Podlasie była nie tylko okazją do wspaniałej zabawy, integracji zespołu klasowego i nauki, ale przede wszystkim do głębszego zrozumienia i docenienia różnorodności kulturowej i przyrodniczej tego niezwykłego regionu.