W dniach od 6 do 9 września 2023 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce dofinansowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach programu „Poznaj Polskę”. Wyjazd umożliwił uczniom zapoznanie się z historią i zabytkami Trójmiasta oraz okolic.

Nasz pobyt w Trójmieście rozpoczęliśmy od wizyty w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, gdzie uczniowie dowiedzieli się na czym polegał fenomen Solidarności i jak wyglądało życie w PRL-u, przeszliśmy przez słynną Bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej oraz obok pomnika Poległych Stoczniowców. Następnie udaliśmy się na spacer po zabytkowej części Gdańska, realizując punkt programu Gdańsk – miasto w zasięgu obwarowań XVII w. podziwialiśmy Bramę Złotą, Długi Targ, Ratusz, Fontannę Neptuna, Dwór Artusa i Bazylikę Mariacką

Drugi dzień wycieczki rozpoczęliśmy od wizyty na półwyspie Westerplatte – miejscu rozpoczęcia II Wojny Światowej. Podczas spaceru mogliśmy zobaczyć pomnik Obrońców Wybrzeża, cmentarz oraz ruiny koszar. Kolejnym punktem naszej wizyty w Trójmieście było Muzeum II Wojny Światowej, gdzie uczestniczyliśmy w dwóch warsztatach: o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim oraz o pomocy niesionej współobywatelom. Zwiedziliśmy również pozostałe ekspozycje tego multimedialnego obiektu.

W ostatnim dniu naszego wyjazdu odwiedziliśmy Muzeum Stutthof w Sztutowie – Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939-1945), gdzie dowiedzieliśmy się o męczeństwie i przerażającej codzienności przetrzymywanych tam więźniów. Następnie udaliśmy się z wizytą do największego, ceglanego zamku na świecie, czyli Zamku w Malborku, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tam poznaliśmy historię średniowiecznego rycerstwa oraz obejrzeliśmy wystawę arcydzieł bursztynowych.

Wycieczka do Trójmiasta i okolic okazała się udanym przedsięwzięciem. Uczniowie poznali ciekawe miejsca w Polsce, zabytki i historię naszego kraju. Z pewnością wrócili zadowoleni, z nowymi doświadczeniami i wiadomościami. Wrażenia oraz wiedza wyniesiona z tego wyjazdu jest nieoceniona.