W środę 5 kwietnia klasa biologiczno-chemiczna 1f brała udział w ćwiczeniach praktycznych z pierwszej pomocy przedmedycznej. Nasza absolwentka Natalia Urbanowicz, aktualnie studentka na kierunku ratownictwo medyczne na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, wraz z Igorem Kowalskim, również studentem tego kierunku, w ramach działalności Akademickiej Społeczności Ratownictwa i Medycyny Katastrof, przygotowali pokaz pierwszej pomocy wraz z ćwiczeniami praktycznymi. Nasi uczniowie uczyli się sprawdzać przytomność i oddech, wzywali pomoc oraz wykonywali RKO zarówno na fantomach dorosłych jak i dzieci. Uczyli się używać automatycznych defibrylatorów zewnętrznych. W kolejnej części zajęć ćwiczyli postępowanie w sytuacji zadławienia z użyciem kamizelki Act Fast, a także ćwiczyli ułożenie osób nieprzytomnych w pozycji bocznej bezpiecznej.

Zajęcia przebiegały w bardzo serdecznej atmosferze, prowadzący mieli świetny kontakt z młodzieżą, przygotowali uczniów do samodzielnego działania w sytuacji zagrożenia życia, skupiając się na umiejętnościach praktycznych. Zdobyta wiedza będzie niezwykle przydatna w przypadku, gdy zajdzie potrzeba ratowania ludzkiego życia.

Bardzo dziękujemy za przybycie i szkolenie, studentom ratownictwa medycznego życzymy satysfakcji z nauki tego trudnego, ale jakże potrzebnego zawodu.

Dorota Górna