We wtorek odbyła się uroczystość z okazji odrestaurowania pomnika żydowskich i polskich ofiar przymusowej pracy przy budowie linii kolejowej. Wśród zaproszonych gości obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy i nauczyciele szkół wrzesińskich biorących udział w projekcie Historia i kultura Żydów wrzesińskich. Młodzież wrzesińska w miejscach pamięci. Uroczystość otworzył wykład pana Szymona Pietrzykowskiego z poznańskiego oddziału IPN na temat historii obozów pracy na linii Poznań – Konin. Wzruszająca była część artystyczna w wykonaniu naszych uczniów – Anieli Kołodzińskiej, Julii Szymańskiej oraz Adama Dekowskiego oraz psalm zaśpiewany w języku hebrajskim przez delegata Gminy Wyznaniowej w Poznaniu. Po uroczystości Burmistrz Wrześni oraz właściciel NextRestoBaru zaprosił uczestników na tradycyjny posiłek żydowski.

Na uroczystość zaprosiliśmy także związanego z Wrześnią Przeora klasztoru paulinów, który nie mógł nas zaszczycić. Publikujemy jego list .