28 listopada br. w ramach cyklu „Po indeks z Pitagorasem” organizowanego przez Wydział Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu, klasa 2d wzięła udział w wykładzie  prof. UAM dr hab. Joanny Berlińskiej pt. „Jak szybko znaleźć drogę w labiryncie, czyli o wyszukiwaniu najkrótszych ścieżek w grafach”. Uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytanie jak w trakcie wyścigu najszybciej dotrzeć do pucharu umieszczonego w labiryncie. Czy jeśli chwilę przed startem zawodów uda zdobyć się mapę przedstawiającą cały labirynt i miejsce ukrycia pucharu zdążymy podpowiedzieć naszemu ulubionemu zawodnikowi, jak wygrać? W trakcie wykładu omówiono, jak błyskawicznie znaleźć trasę, którą powinien się poruszać, wykorzystując algorytmy grafowe, na których opiera się również działanie aplikacji takich jak Mapy Google. Kolejne spotkanie z królową nauk było ciekawym doświadczeniem, wzbudziło zainteresowanie uczniów i na pewno pogłębiło wiedzę w zakresie matematyki 🙂